colt-saa-peacemaker

Colt SAA 1873 – legendárny „Peacemaker“

Žiadna zbraň nie je tak spájaná s obdobím amerického divokého západu ako Colt Single Action Army Model 1873, známy tiež pod skratkou Colt SAA, M1873 či prezývkou „Peacemaker“ (mierotvorca). Často je označovaný ako zbraň ktorá si podmanila západ („gun that won the west“). Napriek tomu, že mnohí si tento revolver spájajú s osobnosťou slávneho vynálezcu Samuela Colta, ten bol v čase jeho vývoja už po smrti. Ako teda vznikol a čo viedlo k jeho vytvoreniu?

colt-saa-1873

HISTORICKÝ KONTEXT

V roku 1836 získal Samuel Colt patent na palnú zbraň s otočným bubienkom a postavil svoju prvú továreň. Aj keď zo začiatku zažíval obdobia finančných ťažkostí,  jeho revolučné zbrane sa nakoniec presadili. Počas americkej občianskej vojny predávala firma Colt perkusné revolvery obom bojujúcim stranám. Popularitu si získali aj u civilistov. Podobne ako iné perkusné predovky, aj Coltove revolvery vyžadovali nabíjanie prachu, guľky a zápalky samostatne (jednotné náboje ešte neboli rozšírené).

samuel-colt

V snahe revolvery vylepšiť, začal jeden z Coltovych zamestnancov, Rollin White, experimentovať s novým typom obojstranne prevŕtaného bubienka. Tento vynález neskôr umožnil výrobu revolverov nabíjaných zozadu – s jednotnými nábojmi – v podobe ako ich poznáme dnes. Colt sa však zdráhal inovácií a namiesto drastických zmien a vylepšení sa sústredil na zachovanie čo najnižších výrobných nákladov. Nedocenený Rollin White sa preto pobral k zbrojovke Smith & Wesson, s ktorou uzavrel exkluzívnu dohodu na práva k jeho patentu. Firma Smith & Wesson vďaka tomu získala monopol na „nábojové“ revolvery.

So svojimi revolvermi Model 1 získavala spoločnosť Smith & Wesson čoraz väčší podiel na trhu.  Firma Colt preto vyvíjala svoj vlastný „nábojový“ revolver, ktorý predstavila v roku 1872 – krátko potom čo vypršal Whiteov patent. O rok na to ho prijala do výzbroje americká armáda a čoskoro sa vo veľkom začala sériová výroba. Oficiálne tak vznikol Colt Single Action Army („jednočinný armádny model“) 1873. Treba poznamenať, že samotný Samuel Colt s ním nemal nič spoločné a v čase jeho vývoja bol už mŕtvy (zomrel v roku 1862). Zásluhu na vývoji nového revolvera mali talentovaní inžinieri William Mason a Charles Brinckerhoff Richards.

 

CHARAKTERISTIKA

Colt SAA 1873 je jednočinný revolver v kalibri .45 Long Colt. Neskôr vznikli varianty v rôznych kalibroch a veľkostiach. Bubienok pojme 6 nábojov, pričom obvykle bol kvôli bezpečnosti nosený s piatimi nábojmi, s kladivkom spusteným na prázdnej komore (nemá totiž poistku úderníku).

Revolver sa pýši dobrou presnosťou a na svoju dobu aj skvelou ergonómiou. Pohodlne sa nosí a ľahko sa tasí z puzdra. Aj keď sa jedná o jednočinný revolver, skúsený strelec vie bubienok vyprázdniť v krátkom čase.

 

POPULARITA

Colt SAA sa rýchlo stal ikonou divokého západu. Okrem americkej armády ho používali muži zákona, zločinci aj bežní ľudia. Takmer každý známy kovboj, šerif či bandita vlastnil aspoň jeden „Peacemaker“. Nechýba preto v žiadnom westerne.

Jeho popularita neklesala ani s príchodom 20. storočia. Zaujímavým príkladom je slávny generál (vtedy ešte poručík) George S. Patton, ktorý v roku 1916 počas vojenskej operácie v Mexiku použil svoj Colt SAA v prestrelke s para-militantnými ozbrojencami. Na ľavej strane jeho ozdobenej slonovinovej rukoväte sa nachádzajú dva zárezy, reprezentujúce protivníkov, ktorých týmto revolverom odprevadil zo sveta. V nosení tohto revolvera pokračoval Patton až do svojej smrti krátko po Druhej svetovej vojne.

Patton-colt-saa

Nakoľko v tomto období sa po praktickej stránke jednalo už o prekonaný dizajn, firma Colt v roku 1941 výrobu revolverov SAA ukončila. Dopyt však napriek očakávaniam pretrvával. Pre veľký záujem bola nakoniec v roku 1956 výroba obnovená a v katalógoch Colt sa opäť objavil legendárny Peacemaker v rôznych kalibroch, dĺžkach hlavní a povrchových úpravách. Zbrojovka Colt sa opäť pokúsila staručký dizajn zavesiť na klinec v roku 1974. Zopakoval sa rovnaký scenár a o 2 roky neskôr uzrela svetlo sveta tretia generácia Colt SAA.

Nové generácie Coltov majú implementované moderné výrobné postupy, no tradičný dizajn ostáva zachovaný.

 

SÚČASNOSŤ

Aj keď na vojenské účely či nosenie sa už dnes jednočinné revolvery dávno nepoužívajú, ikonickosť legendárneho Coltu láka mnohých zberateľov, westernových strelcov a zbraňových nadšencov. Okrem originálov sú preto dostupné aj jeho kópie v rôznych prevedeniach a kalibroch. Populárne sú napríklad kvalitné reprodukcie od firmy Uberti, ktoré oproti originálom z divokého západu používajú lepšie materiály a modernejšie kalibre.

Takýto exemplár nájdete aj na našej stránke – a to v modernom výkonnom kalibri .357 Magnum.
(link na produkt)

uberti-saa-357-magnum

Pridaj komentár