john-moses-browning

John M. Browning – Otec moderných zbraní

Mnohé z ikonických zbraní, akými sú pištole M1911, brokovnice Auto-5 či guľomety M2 má na svedomí jeden človek – John Moses Browning – označovaný aj ako „otec moderných zbraní“. Tento geniálny vynálezca do veľkej miery formoval podobu strelných zbraní, ako ich poznáme dnes.

John-Moses-Browning-Automatic-Rifle-factory-Winchester-1918

Obrázok: John Browning s ľahkým guľometom BAR

DETSTVO V PUŠKÁRSKEJ DIELNI

John Moses Browning sa narodil 23. januára 1855 v štáte Utah v USA. Jeho otec, Jonathan Browning (1805 – 1879), praktikoval polyamoriu a so svojimi troma manželkami mal dokopy 22 detí (vrátane Johna M. Browninga). Jonathan sa venoval puškárstvu a známy je aj ako vynálezca – najmä pre svoju „harmonikovú zbraň“ s posuvným zväzkom komôr. Malý John vypomáhal otcovi v dielni už od siedmych rokov. Keďže so strelnými zbraňami prichádzal do styku už od detstva, rýchlo preukázal nadanie na prácu s drevom a kovom. Svoju prvú zbraň vyrobil, keď mal 10 rokov. Spolu s bratom s ňou úspešne ulovili niekoľko vtákov. Otec ho za tento čin vyhrešil – nie však pre strelný prach ukradnutý z jeho zásob, ale pre „nedostatočnú kvalitu“ zbrane. Vo svojom veku by mal vraj vedieť vyrobiť lepšiu zbraň. Prísny otec ho neustále viedol k absolútnej dokonalosti práce, zároveň mu však pomohol rozvíjať talent a neskôr mu prejavil veľkú podporu v začiatkoch kariéry vynálezcu.

PRVÝ PATENT A PARTNERSTVO S WINCHESTEROM

V roku 1879 získal mladý Browning prvý patent. Jednalo sa o jednovýstrelovú guľovnicu, ktorej kvalita čoskoro zaujala zamestnanca zbrojovky Winchester Repeating Arms Company. Tí od Browninga patent odkúpili. Začalo sa tak dlhoročné partnerstvo Browninga a spoločnosti Winchester. Winchester vyrábal množstvo Browningových zbraní – vrátane slávnych brokovníc Model 1887 a Model 1897 a mnohých opakovacích pušiek.

M1887

Obrázok: Ikonická opakovacia brokovnica Winchester Model 1887.

GUĽOMETY, KTORÉ FORMOVALI BOJISKÁ

Po mnohých úspešných opakovacích zbraniach sa Browning rozhodol svoju tvorivú energiu investovať do automatických zbraní. Všimol si silu, ktorú majú rozpínajúce sa horúce plyny unikajúce pri výstrele. V nevyužitej uvoľnenej energii videl veľký potenciál. Začal teda vymýšľať spôsoby, ako túto energiu presmerovať a využiť na poháňanie mechanizmov zbrane. Podarilo sa mu vytvoriť prvú úspešnú zbraň využívajúcu odber plynov z hlavne – guľomet Colt M1895.

john-browning-m1895

Obrázok: John Browning s guľometom Colt M1895.

To však bol len začiatok. Browningov ťažký guľomet M1917 a ľahký guľomet BAR (Browning Automatic Rifle) slúžili na bojiskách ku koncu 1. svetovej vojny. Browning dostával za používanie jeho guľometov kompenzácie od americkej vlády, no nebola mu vyplatená celá nárokovateľná suma. Navzdory radám právnikov a spolupracovníkov o sume nevyjednával a nežiadal väčšie odmeny. Podľa jeho slov to bral ako službu vlasti a nemal záujem vyžmýkavať zisky z vojny, zatiaľ čo iní muži v jeho veku riskovali životy v zablatených zákopoch.

BAR a M1917 používali spojenecké vojská spolu s novším guľometom M1919 aj v Druhej svetovej vojne a niekoľkých ďalších konfliktoch. Najväčší úspech získal ťažký guľomet M2 s revolučným proti-materiálovým nábojom .50 BMG (Browning Machine Gun). Samotný guľomet aj náboj sa hojne používajú aj dnes – a to na súši, na vode aj vo vzduchu.

M2_-_24th_MEU

Obrázok: Ťažký guľomet Browning M2, upevnený na vozidle.

SAMONABÍJACIA BROKOVNICA A VEĽKÝ ROZCHOD

Browning sa tiež zaslúžil o vynájdenie prvej úspešnej samonabíjacej brokovnice – Automatic 5 (známej tiež ako Auto-5 či A5). Vtedajší prezident spoločnosti Winchester, Thomas G. Bennett, však neprejavil ohľadom novej zbrane taký entuziazmus, aký by Browning očakával. Prioritou preňho bolo zarobiť na predchádzajúcich Browningových brokovniciach, do ktorých vývoja investovala spoločnosť nemalé peniaze. Browning ale videl v samonabíjacej brokovnici veľký potenciál, a preto na Bennetta naďalej tlačil. Nezhoda nakoniec vyústila do ukončenia 19-ročného obchodného partnerstva medzi Browningom a zbrojovkou Winchester.

Toto je úryvok z otvoreného listu, v ktorom Thomas Bennett zo svojho pohľadu vysvetľoval distribútorom svoj rozchod s Browningom:

…po niekoľko rokov zamestnávala naša spoločnosť bratov Browningov. Kúpili sme od nich všetko, čo vymysleli, či už sme to používali alebo nie. Nazdávame sa ale, že začali byť príliš predražení a tak sme ich nechali odísť ku Coltovi. Zdá sa, že si vzali do hlavy, že oni sú jediní, ktorí dokážu vymýšľať zbrane, že naše pripomienky sú pre nich nepodstatné a že to oni sú tí dôležití…

…naša spoločnosť sa bez bratov Browningov bez problémov zaobíde a pravdepodobne sa nám bez nich bude dariť ešte lepšie, než s nimi. Naša „.22 Automatic“ je toho dôkazom. Na druhej strane pochybujeme, že im sa bez nás bude dariť tak, ako sa im darilo s nami…

Ako to teda dopadlo? Mal pán Bennett pravdu?

Po nezhode s Bennettom sa Browning pobral ponúknuť svoju zbraň zbrojovke Remington. V deň plánovaného rokovania ale pán Marcellus Hartley, vtedajší predstaviteľ Remingtonu, dostal infarkt a náhle zomrel. Browning sa teda vydal so svojou brokovnicou na námornú výpravu do Európy, aby svoj vynález ponúkol belgickej zbrojovke FN, ktorá predtým vyrábala niektoré jeho pištole. Tam ho privítali s otvorenou náručou. Browning Automatic 5 bola čoskoro uvedená do výroby a ihneď získala obrovský komerčný úspech.

john-browning-a5

Obrázok: Pán Browning pózuje so samonabíjacou brokovnicou Auto 5.

IKONICKÉ PIŠTOLE

John Browning nezaostával ani na poli krátkych palných zbraní. Bol to práve on, kto vynašiel krátky záklz hlavne s poklesom, ktorý nájdeme aj u väčšiny moderných pištolí. Skúšku časom vydržal nielen mechanizmus, ale aj konkrétne pištole. Legendárna Colt M1911 získala úspech nielen na bojiskách svetových konfliktov, ale je srdcovkou aj mnohých súčasných strelcov. Jej dizajnové prvky sú kopírované mnohými výrobcami po celom svete. Jej modernizované klony nájdete aj v našej ponuke.

m1911-Colt-Model-1910-Prototype-Trials-Pistol

Obrázok: Prototyp pištole, ktorá sa neskôr stala slávnou M1911.

Za zmienku stojí aj vrecková pištoľ FN 1910, ktorú použil Gavrilo Princip pri atentáte na rakúskeho arcivojvodu Františka Ferdinanda.

belgian-pistol-fn-1910

Obrázok: Pištoľ FN 1910, ktorú použil Gavrilo Princip pri vražde arcivojvodu.

POSLEDNÝ PROJEKT

K Browningovým posledným projektom patrila pištoľ Hi-Power. Dokončiť ju už nestihol. Zomrel na zlyhanie srdca 26. novembra 1926 počas práce v jednej zo svojich dielní. S použitím Browningových nákresov zbrojovka FN nakoniec jeho zbraň dokončila. Pištoľ Browning Hi-Power sa stala inšpiráciou pre vznik viacerých moderných pištolí – vrátane legendárnej českej pištole CZ 75. Pištole CZ nájdete aj na našej stránke.

john-browning-hi-power

Obrázok: Pištoľ Browning Hi-Power

John M. Browning počas svojho života získal spolu 128 zbraňových patentov a priniesol do sveta zbraní viac inovácií, než všetci ostatní vynálezcovia 20. storočia dohromady.

Pridaj komentár